Malatya İnönü Universitetində "Azərbaycan və Türkiyə: Ortaq Dəyərlər və Tarix" konfransı keçirilib
Konfransda iştirak edən Azərbaycan Texniki Universitetinin professoru, Tarix kafedrasının müdiri Şikar Qasımov Azərbaycan və Türkiyənin mədəni əlaqələri və ortaq dəyərlərin qorunmasından danışıb. O, bildirib ki, Azərbaycan yenidən siyasi müstəqilliyinə qovuşduqdan sonra Türkiyə ilə əlaqələri yeni inkişaf mərhələsinə keçib. Türkiyənin müxtəlif universitetlərində təhsil alan tələbələr bu əlaqələrin inkişafında və genişlənməsində xüsusi rol oynayırlar. Qarabağ həqiqətlərinin və Azərbaycanın inkişafının türk toplumuna çatdırılmasında bu gənclərin üzərinə böyük işlər düşdüyünü qeyd edib.
Dekabr ayının 22-də Türkiyə Cümhuriyyətinin Malatya şəhərində İnönü Universitetində həmin universitetin Xarici Tələbələr Topluluğu, MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və Azərbaycan İnsan Kapitalı İnkişafı Mərkəzi (İNDEX) tərəfindən təşkil olunan "Azərbaycan və Türkiyə: Ortaq Dəyərlər və Tarix" konfransı və fotoqraf Məmməd Rəhimovun "Türk Dünyasında Ortaq Dəyərlər" sərgisi keçirilib.
Konfrans hər iki ölkənin himnlərinin səslənməsi ilə başlanıb. Xarici Tələbələr Topluluğunun sədri Ramal Şəmşədli konfransı açıb, hər iki ölkənin gəncləri arasında təhsilin inkişafına, yayılmasına diqqəti cəlb edib. Daha sonra Azərbaycan haqqında qısa tanıtım filmi təqdim olunub. Universitetdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr milli rəqslərimizi ifa ediblər.
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli Azərbaycanda son zamanlar mədəni irsin araşdırılması, qorunması və təbliği sahəsində görülən işlərdən bəhs edib. Orta əsr Ağsu şəhərində aparılan arxeoloji tədqiqatlar, konservasiya işləri və müxtəlif beynəlxalq tədbirlər haqqında danışıb. "Ümumi Mədəni İrs Şəhərləri" beynəlxalq arxeoloji turizm layihəsinin Türkiyə də daxil olmaqla türk-islam arealında arxeoloji abidələr və tərtib olunan turlar haqqında geniş məlumat verib. Universitetin müəllim və tələbələrini Azərbaycanın mədəni irsi ilə yaxından tanış olmaları üçün Azərbaycana dəvət etməklə yanaşı, burada təhsil alan azərbaycanlı tələbələrin Malatya və çevrəsini yaxından tanımalarını tövsiyyə edib.
Konfransın sonunda məruzəçilərə Universitet tərəfindən plaket və hədiyyələr təqdim olunub. "MİRASın Dostu" plaketi Universitetin rektoru, professor Cemil Çelikə və Xarici Tələbələr Topluluğunun sədri Ramal Şəmşədliyə təqdim edilib.
Konfransdan sonra Azərbaycan nümayəndə heyəti Malatya valisi Süleyman Kamçını ziyarət ediblər. Onu yeni təyinatı münasibətilə Xarici Tələbələr Topluluğu, MİRAS və İNDEX adından təbrik ediblər. Görüş zamanı Azərbaycan və Türkiyənin ortaq dəyərləri ətrafında fikir mübadiləsi olub və Malatya ilə geniş münasibətlərin qurulmasında valiyə uğurlar arzulayıblar.

"Azerbaijan and Turkey: Common Values and History" Conference in Malatya İnönü University
Professor of Technical University of Azerbaijan, director of history chair, professor Shikar Gasimov talked about protection of cultural relations and common values of Azerbaijan and Turkey. He stated that, Azerbaijan’s relations with Turkey passed to new stage of development after gaining political independence again. Students stuided in different universities of Turkey play special role in development and widening of these relations. These youth are undertaken great work on deliver of Karabakh realities and Azerbaijani development to Turkic community.
On 22nd December, 2014 "Azerbaijan and Turkey: Common Values and History" Conference and exhibition“Common Values in Turkic World” of photograph Mammad Rahimov were held in İnönü University in Malatya city of Turkey Republic co-organized by Foreign Students Union of that Unviersity, MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage and INDEX (Center for Human Capital Development of Azerbaijan).
The conference launched with both countries’ anthems. Chairman of Foreign Students Union, Ramal Shamshadli opened the conference, focused attention to the development and spread of education among youth of two countries. Short promotion film about Azerbaijan was presented to the auidence. Azerbaijani students stuided in Malatya University performed our national dances.
Chairman of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, Ph.D. Fariz Khalilli spoke about the work done in the field of study, protection and promotion of cultural heritage in Azerbaijan lately including archaeological research conducted in medieval Agsu town, conservation work and various international events. He talked about widely archaeological monuments within “Common Cities of Cultural Heritage” international archaeological tourism project in Turkic-Islamic areal including Turkey, and the tours complied. He invited the teachers and students of the University to Azerbaijan for familiarizing with Azerbaijan’s cultural heritage closely and recommended Azerbaijani students studied there to know better Malatya.
At the end of the conference the speakers were presented plaquettes and gifts by the University. Ramal Shamsadly, chairperson for Foreign Students Union, as well as rector of the University, Professor Jamil Chelik were granted “MIRAS Friend” plaguette.
After the conference Azerbaijani delegation visited Malatya major Suleyman Kamchi. They congratulated him on behalf of Foreign Students Union, MIRAS Social Organization and INDEX. During the meeting there was exchange of views on common values of Azerbaijan and Turkey and they wished success to the major for maintenance of wide relations with Malatya.