Mersin , Tarsusda “ Ortaq Dəyərlər və Tarix" konfransı və "Türk Dünyasında Ortaq Dəyərlər" sərgisi keçirilib
24.12.2014
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli Azərbaycan və Türkiyənin Türk-İslam dünyasının əsas və önəmli hissələri olduğunu, mədəni irs abidələrimizin bunu göstərdiyini qeyd edib. O, Orta əsr Ağsu şəhərində aparılan arxeoloji qazıntılardan yola çıxaraq Azərbaycanda mədəni irsin araşdırılması, qorunması və təbliği sahəsində görülən işlərdən bəhs edib. "Ümumi Mədəni İrs Şəhərləri" beynəlxalq arxeoloji turizm layihəsində yer alan Van, Ahlat, Ərzurum və Amasiya şəhərlərinin ümumtürk mədəniyyətində tutduğu yerdən bəhs edib. Gəncləri Türk-İslam mədəniyyəti abidələrini tanımaq üçün səyahət etməyə çağıran Fariz Xəlilli universitet və məktəblərin bu cür səfərlərin təşkilində xüsusilə maraqlı olmasının vacibliyini vurğulayıb.
Dekabr ayının 24-də Türkiyə Cümhuriyyətinin Tarsus şəhərinin Mersin Çağ Universitetində həmin universitetin Türkçe Topluluğu, MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və Türk Dünyası Birlik Platformu tərəfindən təşkil olunan "Azərbaycan və Türkiyə: Ortaq Dəyərlər və Tarix" konfransı və fotoqraf Məmməd Rəhimovun "Türk Dünyasında Ortaq Dəyərlər" sərgisi keçirilib.
Türkçe Topluluğunun sədri və Türk Dünyası Birlik Platformunun koordinatoru Ahmet Şimşek konfransı açıb. Konfransın və sərginin keçirilməsində əsas məqsədin ortaq dəyərlər və tariximizin daha geniş təbliği və müzakirələri olduğunu qeyd edib. O, Türk Dünyası Birlik Platformunun təşkil etdiyi "100 İlin Yalanı" imza kampaniyası haqqında məlumat verib və türk dünyası gənclərini bu kampaniyaya qoşulmağa çağırıb. O, 1915-ci ildə qondarma erməni soyqırımı deyənlərə 20 yanvar və Xocalı faciələrini xatırladıb.
Konfransda çıxış edən Azərbaycan Texniki Universitetinin professoru, Tarix kafedrasının müdiri Şikar Qasımov Ahmet Şimşekə bu cür təşəbbüslərinə görə minnətdarlıq edib. O, Qarabağda Laçından olduğunu qeyd edərək baş verən faciələrin şəxsən şahidi olduğunu, mədəni irs abidələrimizin vandalcasına dağıdıldığını və talan edildiyini gənclərə çatdırıb. O, qeyd edib ki, mədəni dəyərlərimizə Azərbaycan və Türkiyə birlikdə sahib çıxmalı, gənclər hər şeydən öncə tariximizi yaxşı öyrənməlidirlər.
Mersin Çağ Universitetinin professoru Esat Arslan çıxış edərək türk mədəniyyətinin nəinki Avrasiya coğrafiyasında eləcə də Avropanın ucqarlarında da izlərini daşıdığını qeyd edib. O, İslamın əsas abidələri olan məscidlərin XX əsrin əvvəllərinə qədər daha çox Selanik, İrəvan və Vanda olduğunu, lakin onların özlərini "mədəni" xalq hesab edən ermənilər və yunanlar tərəfindən tamamilə məhv edildiyini vurğulayıb.
Konfransın sonunda məruzəçilərə Universitet tərəfindən plaket və hədiyyələr təqdim olunub. "MİRASın Dostu" plaketi Universitetin rektoru, professor Halil Çetin Bedestenciyə təqdim edilib. Professor Şikar Qasımov və Fariz Xəlilli Türk Dünyası Birlik Platformunun təşkil etdiyi "100 İlin Yalanı" imza kampaniyası çadırına gedərək orada bəyannaməni imzalayıblar.
Konfransdan öncə Azərbaycan nümayəndə heyəti Tarsus kaymakamı Hasan Göç ilə görüşüblər. Hasan Göç Tarsusda türk obalarının üstünlük təşkil etdiyini, etnoqrafik baxımdan maraqlı mənzərənin olduğunu qeyd edib. Görüşdə gələcəkdə Tarsusun Bolkar kəndlər qrupunun Azərbaycanın iri kəndlərindən biri ilə qardaş kənd elan olunmasının nəinki şəhərlər, eləcə də kəndlər arasındakı mədəni əlaqələrin inkişafına köməklik göstərəcəyi vurğulanıb.

"Common Values and History" Conference and Exhibition “Common Values in Turkic World” held in Tarsus, Turkey
24.12.2014
At the end the presenters were granted plaquettes and gifts by the University. Professor Halil Çetin Bedestenci, rector of the University was granted "MIRAS Friend". Professor Shikar Gasimov and Fariz Khalilli went to sign petition tent “lie of 100 year” organized by Turkic World Union Platform and signed the petition. Before the conference Azerbaijani delegation met with the perfect of Tarsus, Hasan Göç. Hasan Göç said that Turkic abodes prevail in Tarsus, interesting view exists from ethnographic aspect. During the meeting it was stressed that announcement of Tarsus Bolkar villages with one of Azerbaijan’s large villages as brother villages will help the development of cultural relations not among the cities, but also villages.
On 24th, December 2014 "Azerbaijan and Turkey: Common Values and History" Conference and exhibition “Common Values in Turkic World” of photograph Mammad Rahimov were held in in Mersin Çağ University in Tarsus city of Turkey by Turkic Community of the University, MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage and Turkic World Union Platform. The conference was opened by chairperson of Turkic Community of the University and co-coordinator of Turkic World Union Platform, Ahmet Şimşek. The conference and exhibition aim at wide promotion and discussions of common values and our history. He gave information about petition tent “lie of 100 year” organized by Turkic World Union Platform and called on the youth of the world to join this action. He reminded those saying genocide of year 1915 which is false, 20 January and Khojaly tragedy.
Professor of Technical University of Azerbaijan, director of history chair, professor Shikar Gasimov spoke and thanked to Ahmet Şimşek for such initiatives. Mentioning he is from Lachin, Garabakh Shikar Gasimov brought to notice of youth that he witnessed personally, our cultural heritage monuments are ruined ruthful and looted. He noted that Azerbaijan and Turkey could own our cultural values and learn our history above all.
Chairman of MIRAS Social Organization, PhD Fariz Khalilli Azerbaijan and Turkey are basic and important parts of Turkic-I slam world and this is proved by our cultural heritage monuments. He dealt with the work done in study, protection and promotion of cultural heritage in Azerbaijan referred to archaeological excavations in Medieval Agsu town. There was talked about the role of Van, Ahlat, Arzurum and Amasia cities in general Turkic culture which is existent in international archaeological tourism project “Cities of Common Cultural Heritage”. Calling the youth to recognize Turkic-Islamic cultural monuments and travel, Fariz Khalilli stressed that the universities and schools are especially interested in organization of such tours.
Professor of Mersin Çağ University, Esat Arslan spoke and noted Turkic cultural traces are obvious not only in Eurasian but also European remote parts. He added that Islamic main monuments, mosques existed till early 20th century in Selanik, Iravan and Van, but looted by Armenians and Greek people, considered them “cultural people”.