I YOCOCU Ağsu Məktəbi fəaliyyətə başlayıb
Oktyabrın 6-da Orta Əsr Ağsu Şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksində “Miras” Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşəbbüsü, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA), Ağsu Rayon İcra Hakimiyyətinin və İtaliyanın YOCOCU Assosiasiyasının birgə dəstəyi ilə arxeoloji sahələrin konservasiyası, bərpası və idarə olunması üzrə tələbə və gənc mütəxəssislər üçün 5 günlük birinci YOCOCU (Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər) Ağsu Məktəbi fəaliyyətə başlayıb.
Azərbaycanda bərpa və konservasiya sahəsində ilk dəfə açılan məktəbdəki kurslara seçim əsasında 40 nəfər gənc dəvət olunub. İştirakçılar 7 qrupda olmaqla, müxtəlif ixtisaslar üzrə kurs keçəcəklər.
Kurslara “Miras” İctimai Birliyinin tarixçi, rəssam və turizm sahəsindəki üzvləri, Bakı Dövlət Universitetinin, Qafqaz Universitetinin, Xəzər Universitetinin tələbələri, eləcə də Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən "Yanardağ" Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğunun, “Şabran Şəhəri” Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun, “Çıraqqala” Tarix və Memarlıq Qoruğunun, “Atəşgah” məbədinin, Zaqatala Dövlət Təbiət Qoruğunun nümayəndələri və AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin, Nizami Gəncəvi adına Milli Ədəbiyyat Muzeyinin və Ağsu məktəblərindən olan müəllim heyəti qoşulublar.
Təlimlər Azərbaycandan tarix üzrə fəlsəfə doktoru, “Miras” İctimai Birliyinin sədri Fariz Xəlilli, tarix elmləri doktoru Qafar Cəbiyev; İtaliyadan olan konservasiyaçı alim, mədəni irs və ətraf mühitin qorunması üzrə fəlsəfə doktoru Andrea Macchia, Kalabria Universitetinin kimya və Yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Silvestro Ruffolo, Perudan olan antropoloq və mədəni turizm üzrə ekspert Alvaro Higueras, İtaliyanın Parma Modena və Reggio Universitetinin rəsm və daşların bərpaçısı Marta Caroselli, Türkiyə Bərpa və Konservasiya Mərkəzləşdirilmiş Laboratoriyasında metal üzrə ekspert Uğur Genç tərəfindən aparılır.
İştirakçılar əvvəlcə Orta Əsr Ağsu Şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksinin bazasında qurulmuş, hər cür lazımi avadanlıqlarla təmin olunmuş xüsusi çadırlarda yerləşdiriliblər.
Orta əsr Ağsu şəhəri ilə tanışlıqdan sonra Ağsu Arxeoloji Ekspedisiyasının sədr müavini, “Miras” İctimai Birliyinin sədri Fariz Xəlilli və ekspedisiyanın üzvü, arxeoloq Elmira Abbasova kurs iştirakçılarını rayonun Bəyimli kəndində, Mehravan qalasında və ətrafında aparılmış qazıntılar nəticəsində aşkar olunmuş tapıntılarla tanış ediblər. Təlimçi Laura Rivaroli iştirakçılara tapıntıların qablaşdırılması, sənədləşdirilməsi və asan konservasiyası üsulları barədə ətraflı bilgilər verib.
Kursda nəzəri biliklərlə yanaşı, praktik işlər də həyata keçirilib.
Fariz Xəlilli qazıntı işləri zamanı stratiqrafik üsullar, artefaktların sənədləşdirilməsi və onların arxeoloji aspektdən bərpasını kurs iştirakçılarına əyani şəkildə çatdırıb.
Daha sonra İtaliyadan gəlmiş müəllimlər Laura Rivaroli, Marta Caroselli, Silvio Ruffolo və Andrea Macchia tapıntılar haqqında məlumatların toplanması, onların şəkillərinin çəkilməsi və saxlanması məsələləri haqqında geniş məlumat verib, kurs iştirakçılarını maraqlandıran sualları cavablandırıblar.
Kurslarda iştirakçıların ən səmərəli konservasiya üsulundan yararlanmaları üçün müxtəlif ixtisaslarda kollektiv təcrübələrin bir araya gətirməsi nəzərdə tutulub. Məzmun və struktur cəhətdən kurslar Ağsu arxeoloji sahəsinin konservasiya və qiymətləndirilməsinə interdisiplinar yanaşmalara aid olduğundan müxtəlif mövzuları və bacarıqları əhatə edəcəkdir.

I YOCOCU Agsu School Launched
Five- day 1st YOCOCU School for students and young professionals on conservation, restoration and management of archaeological sites arranged in Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex on 6-12 October, 2014 at initiative of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, with support of Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, ANAS, Agsu region Executive Power and YOCOCU Association of Italy.
The school opened first in the field of restoration and conservation in Azerbaijan had 40 participants. The participants will be divided into several groups with different specialties.
The school is attended by historian, artist and tourism members of MIRAS, students of Baku State University, Azerbaijan State Pedagogical University, Qafqaz University, Khazar University and Azerbaijan State Academy of Fine Arts, as well as the representatives of “Yanardag” State Historical and Nature Reserve, Shabran History and Culture Reserve, Chiraggala History and Architecture Reserve, “Ateshgah” Temple, Zagatala State Natural Reserve, ANAS National Museum of History of Azerbaijan, Museum of National Literature named after Nizami Ganjavi and teachers from Agsu schools.
The classes are held by chairman of MIRAS Social Organization, Ph.D Fariz Khalilli, Doctor of Historical Sciences Gafar Jabiyev from Azerbaijan; from Italy Andrea Macchia, conservation scientist with a PhD in applied science to the protection of environment and cultural heritage; research fellow at University of Calabria, Department biology, ecology and earth science, Silvestro Ruffolo, restorer of mural paintings and stones in Parma University of Modena and Reggio Emilia, Marta Caroselli; from Peru anthropologist and cultural tourism expert Alvaro Higueras; metal expert in Central Restoration and Conservation Laboratory of Turkey Ministry of Culture and Tourism, Uğur Genç.
The participants were inhabited in the tents created in the base of Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex and provided with any kind of equipments.
After acquaintance with Medieval Agsu town, assistant chief of Medieval Agsu town and chairman of MIRAS Social Organization, Fariz Khalilli and member of the expedition and archaeologist, Elmira Abbasova familiarized the participants with artifacts found from Bayimli Village, Mehravan Castle and around. Instructor Laura Rivaroli shared important knowledge for the participants on documentation, easy conservation methods of the finds. Along with theoretical knowledge, practical work was also implemented during the course.
Fariz Khalilli brought the notice of the participants statigraphic methods during excavation work, artifact documentation and their restoration from archaeological aspect. Later Italian experts Laura Rivaroli, Marta Caroselli, Silvio Ruffolo and Andrea Macchia gave wide information to the participants on collection of data of the findings, taking their photos, their conservation ways and responded the questions. Throughout the course, participants will be encouraged to draw upon their collective expertise from various specializations to help them arrive at more effective conservation solutions.